Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü
Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ve İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden sorumlu Komisyon Üyesi Christos Stylianides'in Suriye'nin Halep kentindeki insani duruma ilişkin açıklaması

Yüksek Temsilci/Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ve İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden sorumlu Komisyon Üyesi Christos Stylianides'in Suriye'nin Halep kentindeki insani duruma ilişkin açıklaması

Kalan tek tedarik hattının kısa süre önce kapatılması, yaklaşık 300.000 kişinin her türlü acil yardım imkânından mahrum kalmasına, dolayısıyla Doğu Halep'in fiili olarak kuşatma altında bir bölge haline dönüşmesine neden olmuştur. 7 Temmuz'dan bu yana ne yardım görevlilerinin ne de malzemelerinin girişine izin verilmektedir.   

AB, insani durumun ciddi şekilde kötüye gitmesi nedeniyle, Doğu Halep'ten yaralıların tahliyesinin ve bölgeye tıbbi malzeme, gıda ve su sevkinin sağlanması amacıyla çatışmalara acilen insani yardım arası verilmesi çağrısında bulunur.   

Acil insani yardım erişimi sağlanmaksızın gıda malzemelerinin önümüzdeki bir kaç hafta içerisinde tükenmesi beklenmekte olup Halep'in bugüne kadar çok ciddi acılara neden olan bu çatışmada en büyük insani trajedinin yaşandığı bölgeye dönüşmesinden endişe edilmektedir. Bu hiç bir şekilde kabul edilemez.   

En büyük sorumlusu rejim olmak üzere, kalabalık nüfusa sahip bölgelerin kuşatılmasıyla, bir savaş taktiği olarak, sivillerin açlığa terk edilmesi uluslararası hukuka aykırıdır.  Yapılması gereken, Suriye genelinde kuşatmanın bir an evvel kaldırılması ve insani yardımların ülkenin her yanına ulaşmasının kesintisiz şekilde ulaşmasının sağlanmasıdır. Başta sağlık tesisleri, okullar ve pazar yerleri ve yerlerinden edilen kimselerin kaldıkları kamplar olmak üzere sivil alt yapılara yapılan kasıtlı saldırılar da uluslararası insani hukuku ihlal etmektedir.    

İnsani yardım arası, şüphesiz yalnızca bir ilk adımdan ibarettir. Her zaman ifade ettiğimiz gibi bu çatışmanın sona erdirilmesi askeri değil siyasi çözümle mümkündür.

Ateşkese riayet edilmesi dahil olmak üzere sürecin yeniden rayına oturtulması amacıyla uluslararası toplumun birlikte ve güçlü şekilde hareket etmesi gerekmektedir.  

İhtiyaç halindekilere hayat kurtaran insani yardımlarını sürdüren AB, diğer yandan BM Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın barışçıl bir çözüm bulunmasına dönük çabalarını da desteklemeyi sürdürecektir. 


DETAYLI BİLGİ İÇİN:

Maja Kocijancic +32 (0)498 984 425 - +32 (0)2 298 65 70 - Maja.Kocijancic@ec.europa.eu -  @MajaEUspox 

Nabila Massrali +32 (0)460 75 41 75 -  +32 (0)2 29 69218 - Nabila.Massrali@ec.europa.eu - @NabilaEUspox

Alexandre Polack: +32 (0)460 767 000 - +32 (0)2 29 90677 - Alexandre.Polack@ec.europa.eu - @APolackEU

Daniel Puglisi +32 (0)460 767374 - +32 (0)2 29 69140 - Daniel.Puglisi@ec.europa.eu

Haber tarihi – 28.07.2016