Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü

Başkanımız

Jane Lewis

Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları (ECHO) Türkiye Ofisi Başkanı
Jane Lewis, 1978 yılında İrlanda’nın başkenti Dublin’de doğdu.

New York Üniversitesi’nden Felsefe alanında lisans derecesi aldıktan sonra, Princeton Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisansını tamamladı.

Jane Lewis 15 yıldır uluslararası alanda insani yardım, istikrar ve barışın inşası için çaba gösteriyor. Balkanlar, Güneydoğu Asya, Afrika ve Orta Doğu’da, çok sayıda uluslararası sivil toplum kuruluşunda, Birleşmiş Milletler’de ve Avrupa Birliği’nde insani yardım organizasyonlarında çalıştı.

2011 yılında Avrupa Komisyonu Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Genel Müdürlüğü’ne katıldı ve Çad Ofisi Başkanı olarak N’djamena’da görev yaptı. Kasım 2013’te Avrupa Komisyonu’nun Suriye ve Irak Krizi İnsani Müdahale Ekibinde, Acil Müdahale ve Suriye Krizi Koordinatörü görevine getirildi.

Jane Lewis, Nisan 2016’dan beri de Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Türkiye Ofisi Başkanlığı görevini yürütüyor. Lewis, Mart 2016’da imzalanan Avrupa Birliği-Türkiye anlaşması ile desteklenen “Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı” kapsamında 2016-2017 yılları için tahsis edilen 1,4 milyar avroluk bütçeyi yönetiyor.

Lewis, İngilizce ve Fransızca biliyor.

Son güncelleme – 14.08.2017 09:18